Kościół pw. św. Anny w Łysych wraz z dzwonnicą

19 listopada 2015 09:55
kościół w Łysych, widok od przodu

Dane kontaktowe:
Tel: (29) 772 50 16

Dane adresowe:
Kościelna 18, 07-437 Łyse
N 21.56595 E 53.36208

Tu święci się największe palmy  

Drewniana świątynia pw. św. Anny w Łysych jest najbardziej znana z corocznego konkursu na najpiękniejszą Palmę Kurpiowską To wydarzenie przyciąga szerokie rzesze turystów nie tylko z Polski, ale i spoza kraju. Kościół, wybudowany pod koniec XIX wieku, jest w chwili obecnej nieczynny, funkcje parafialne pełni zbudowana obok w 2000 roku nowa świątynia pod wezwaniem Chrystusa Króla Wszechświata. Choć widać gołym okiem, że drewniany kościół nie jest użytkowany, skarby w jego wnętrzu mogą wprawić w zachwyt. I można je zobaczyć !

Stary kościół jest na co dzień zamknięty, a klucze są w posiadaniu kościelnego. Jest on źródłem wielu informacji o historii tego miejsca. Świątynia została wzniesiona przez miejscowych cieśli w latach 1876 - 1886. Zbudowana jest w „stylu kurpiowskim”, a więc zawiera elementy pochodzące z lokalnej kultury. Okazale prezentuje się jej fasada, wzbogacona o dwie trójkondygnacyjne wieże. We wnętrzu kościoła o neobarokowym wystroju zobaczyć można m.in. XIX-wieczne polichromie ornamentalne, cenne obrazy i pozostałe po Niedzieli Palmowej palmy - część z nich przekazywana jest do muzeów, cześć pozostaje w świątyni, a część zgodnie z tradycją jest palona, a popiół, który z nich powstaje używany jest do posypywania głów wiernych w Środę Popielcową.

W świątyni znajdują się cztery ołtarze. W głównym umieszczono obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zasłaniany obrazem Chrystusa Króla, namalowanym przez księdza Czesława Łopińskiego, który w latach 50. XX w.  powrócił z Syberii. Powyżej znajduje się obraz św. Anny z 1789 r. W kościele uwagę przyciągają także obrazy miejscowego księdza Antoniego Wężyka, proboszcza parafii w latach 1938 - 1950, pt. „Błogosławieństwo Kurpiów” oraz „Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny”. Są też figury św. Piotra i Pawła oraz zabytkowy krzyż przy ołtarzu bocznym, wykonany przez nieznanego autora.

W kościele podziwiać można także obrazy przedstawiające sceny biblijne z elementami kurpiowskimi – na jednym z nich stoją na tle chaty kurpiowskiej witające się Maria i Magdalena, na innym Kurp pomaga nieść krzyż Chrystusowi. Warto też odbyć spacer wokół kościoła i przyjrzeć się stacjom Drogi Różańcowej, wykonanej przez jednego z najznakomitszych kurpiowskich rzeźbiarzy - Józefa Bacławskiego. Obok kościoła znajduje się dzwonnica, która nie spełnia swojej funkcji ze względu na … brak dzwonu, który przeniesiony został do nowej dzwonnicy, podobnie jak ławki i organy ze starego kościoła. Obok starej dzwonnicy odnajdziemy krzyż z 1863 roku, postawiony na pamiątkę Powstania Styczniowego oraz figurę Kurpia - Kosyniera, również autorstwa Józefa Bacławskiego.

Dodatkowe informacje:

Co roku w Niedzielę Palmową odbywa się tu konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną.