Kościół pw. św. Anny w Lubielu Nowym

25 listopada 2015 13:52
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: (29) 741 93 22

Dane adresowe:
Nowy Lubiel 13, 07-207 Nowy Lubiel
N 21.41698 E 52.77635

Kościół w Nowym Lubielu powstał w niezwykły sposób. Budowany został w czasie zaboru rosyjskiego. Ze względu na zakaz wznoszenia świątyń katolickich w tym czasie, posłużono się fortelem. Mianowicie: obudowywano stary kościół, a gdy konstrukcja była gotowa, wyniesiono wszystko z wnętrza. I tak w 1890 roku powstała nowa drewniana świątynia. Do dziś pozostaje jedną z nielicznych, oryginalnych budowli transeptowych, które pojawiły się pod koniec XIX wieku na obszarze Kurpi Białych i Zielonych. Położona jest wśród drzew, otoczona ceglanym, ażurowym murem na kamiennej podmurówce, tworzy zwartą, przestrzeń.

Kościół zbudowany został na planie krzyża łacińskiego. Jest odwrotnie orientowany, czyli położony na osi zachód - wschód, z prezbiterium skierowanym na zachód. Nawa kościoła jest zamknięta transeptem,  przez co we wnętrzu powstała duża, otwarta przestrzeń. Prezbiterium jest węższe od nawy, zamknięte trójbocznie, z dobudowanym od północy składzikiem, a od południa zakrystią. Blaszany, dwuspadowy dach, zwieńczony jest kwadratową, drewnianą wieżą z ośmioboczną, ażurową wieżyczką. Ściany kościoła pokryte są polichromią o różnokolorowych motywach kwiatowych. Drewniane wyposażenie posiada zdobienia inspirowane folklorem Kurpi Białych.   

Na uwagę zasługuje drewniana chrzcielnica, pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku. Ciekawym elementem jest rzeźby ludowa św. Michała Archanioła, wieńcząca rokokowy prospekt organowy z drugiej połowy XVIII. Dwa ołtarze boczne i ambona z końca XIX wieku utrzymane są w stylu neobarokowym. W ołtarzu główny umieszczono obraz patronki parafii - św. Anny Nauczającej Marię. Widać na nim wyraźne wpływy sztuki ludowej.

W otoczeniu kościoła znajduje się kilka zabytkowych obiektów. Drewniana dzwonnica,  zbudowana pod koniec XIX wieku na planie kwadratu z blaszanym, namiotowym dachem,  usytuowana jest na lewo od głównego wejścia. Obok znajduje się zabytkowy, drewniany budynek dawnej plebanii. Na zachód od kościoła położony jest stary cmentarz rzymskokatolicki, który wpisany jest do rejestru zabytków.

Kościół w Nowym Lubielu jest remontowany od wielu lat. W 2009 r. przeprowadzony został remont zabytkowej dzwonnicy.  

Dodatkowe informacje:

Msze święte:

W niedziele i święta o godz. 7.45, 9.00, 11.00, 16.00.

W dni powszednie: o godz. 7.00, 7.30.

W maju, czerwcu, październiku msza św. z nabożeństwem o godz. 17.00.

W święta wolne od pracy o godz. 16.00.

Odpusty: 8 maja, 26 lipca.