Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Brwilnie Górnym

26 listopada 2015 13:06
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: (24) 366 33 60, (24) 262 87 19
Adres e-mail: brwilno@diecezjaplocka.pl

Dane adresowe:
Kościelna 3, Brwilno, 09-400 Płock
N 19.58685 E 52.56832

Pierwszy kościół w Brwilnie Górnym zbudowany został około 1220 roku. Zapewne wtedy istniała już parafia. Kolejny powstał w XVII w. Rozebrano go po kilkudziesięciu latach, pozostawiając jedynie boczną kaplicę. Obecny kościół wybudowano w 1740 roku staraniem ks. Mateusza Krzemińskiego, proboszcza sióstr Norbertanek w Płocku, do których należała wieś Brwilno do końca XVIII w. Rozbudowany był w XIX w. Wówczas dobudowano kruchtę od frontu nawy. W czasie ostatniej wojny świątynia została zamknięta po aresztowaniu w marcu 1941 r. proboszcza ks. Stanisława Kobylińskiego. Gruntowny remont kościoła przeprowadzono w latach 1947-1951.

Drewniany kościół posiada konstrukcję zrębową. Jest jednonawowy, orientowany z niewyodrębnionym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Dach jest blaszany, jednokalenicowy z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Warto zajrzeć do wnętrza świątyni, która jest budowlą o prostej bryle, z dobudowanymi od frontu i z boku nawy kruchtami. Pod prezbiterium znajduje się murowana krypta. Powyżej, przyciąga uwagę późnogotycki krucyfiks z I połowy XVI w. znajdujący się na belce tęczowej. Wnętrze ozdobione jest polichromią z I połowy XX wieku, autorstwa Władysława Drapiewskiego, jednego z najbardziej znanych twórców ściennego malarstwa sakralnego I połowy XX wieku. Zarówno na belkowanym stropie jak i na ścianach widzimy malowidła z motywami roślinnymi. Całość dopełnia wizerunek dwóch aniołków flankujących ołtarz główny. Przeniesiony z nieistniejącego obecnie kościoła Sióstr Norbertanek z Płocka, późnorenesansowy ołtarz główny, pochodzi z początku XVII wieku. Skrywa niezwykle cenną rzeźbę - figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem, z końca XV wieku. Obecnie poddawany jest konserwacji. Ołtarze boczne - lewy, późnorenesansowy pochodzący z około 1630 roku z wizerunkiem Matki Bożej, i prawy, barokowy datowany na około 1740 rok z obrazem św. Andrzeja, przeniesiono tu ze świątyni franciszkanów z Dobrzynia. Do cennego wyposażenia należy również XVIII wieczna ambona i barokowy konfesjonał. Chór wspiera się na dwóch słupach. Prospekt organowy pochodzi z XIX w. Pozostałe elementy wyposażenia kościoła, choć pochodzą z różnych lat i reprezentują odmienne style, tworzą harmonijną całość.

W otoczeniu dzisiejszego kościoła swoje stałe miejsce zajmuje kilka ciekawych obiektów - przede wszystkim grobowiec żołnierza napoleońskiego i jego córki. Jest również drewniana dzwonnica zbudowana na planie kwadratu w 1882 roku, a obok niej pomnik pomordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej mieszkańców wsi, wśród nich proboszcza parafii i organisty.

Dodatkowe informacje:

Msze święte:

W dni powszednie o godz. 16.00 (zimą) lub 17.00 (latem).

W niedzielę o godz. 9.00, 17.15.

Odpusty 15 sierpnia w święto Wniebowzięcie Matki Bożej i 30 listopada w święto patrona parafii św. Andrzeja.