Korowaj weselny

27 listopada 2015 11:08
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: Anna Szpura 533 150 175
Adres e-mail: anna.szpura@wp.pl

Dane adresowe:
08-205 Stara Kornica
N 22.92103 E 52.20939

Słowiański relikt

Korowaj to ciasto obrzędowe w kształcie koła, dekorowane figurkami z ciasta. Jego wypiek wywodzi się jeszcze ze starej słowiańskiej tradycji, w Polsce kultywowanej głównie na Podlasiu. Dawniej korowaj był nieodłącznym elementem wesel. Z wyglądu i jakości upieczonego w przeddzień zaślubin ciasta wróżono np. pomyślność pożycia małżonków. Zazwyczaj dzielono go na tyle części, ilu gości uczestniczyło w zabawie weselnej. 

Korowaj przygotowuje korowajnica – najbardziej doświadczona gospodyni, która prowadzi cały obrządek wypieku. Najważniejszy jest element ozdabiania, już po wyrośnięciu ciasta w formie.

"Musiało być białe płótno, które oznaczało czystość i musiał być kolor zielony, który oznacza życie. Korowaj musiał być obwiązany białą wstęgą. Pośrodku były łabędzie, pomiędzy nimi znajdował się kwiat róży" – wyjaśnia pani Anna Szpura ze Starej Kornicy, która za swoje korowaje weselne otrzymała już kilka prestiżowych nagród. Zamiast łabędzi ciasto zdobić mogły również figurki innych zwierząt lub młodej pary. Pani Anna w swoich poszukiwaniach chce być wierna tradycjom Starej Kornicy, a tutaj ozdabiano korowaj łabędziami. Ale sam przepis na to wyjątkowe ciasto jest ściśle strzeżoną przez nią tajemnicą.