Kapela Zdzisława Kwapińskiego

27 listopada 2015 11:15
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: 668 144 704

Dane adresowe:
26-613 Radom
N 21.23271 E 51.44238

Wszyscy członkowie zespołu są samoukami. Uczyli się grać z pokolenia na pokolenie. W obecnym składzie występują od 2010 roku. Poznali się na przeglądzie kapel w Muzeum Wsi Radomskiej. Na skrzypcach i saksofonie gra Zdzisław Kwapiński, na akordeonie - Krzysztof Deja, na harmonii zwanej „trzyrzędem” Tadeusz Sałbut oraz na bębnie – barabanie – Adam Skowroński. Koncertują zawsze w regionalnych strojach, promując tradycje okolic radomskiego i kieleckiego.

Kapela ma za sobą długą historię. Została założona jeszcze w latach 80. XX wieku przez Zdzisława Kwapińskiego. Skład kapeli zmieniał się wielokrotnie ale liderem zawsze pozostawał pan Zdzisław. Na początku w repertuarze dominowały utwory weselne, były one wygrywane podczas prowadzenia pary młodej do kościoła i na przyjęciu weselnym. Dopiero później zespół zaczął prezentować się na scenie.

Kapela posiada rozbudowany repertuar, od oberków, mazurków i powiślaków, po piosenki biesiadne. Utwory „pozyskuje” przede wszystkim od innych muzyków grających tradycyjne melodie, chętnie odwołując się do wybitnych mistrzów z radomszczyzny. Sięga również po popularną muzykę rozrywkową, a nawet filmową. Obok przyśpiewek „niesfornych i zawadiackich”, jak mawia Zdzisław Kwapiński, zespół prezentuje także sentymentalne ballady, piosenki dożynkowe i marsze – nazywane „wędrowcami”.

Kapela gościła m.in. w Muzeum Wsi Radomskiej na „Święcie Ziemniaka”, w Sycynie na imprezie organizowanej przez wiejskie kluby tańca, występowała na deptaku przy radomskich fontannach w ramach koncertów „Muzyczne Fontanny”. Muzycy chętnie przygrywają na zabawach organizowanych w remizach i „na dechach”.

Kapela Kwapińskiego jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, zdobywanych podczas konkursów, spotkań i przeglądów muzyki tradycyjnej. Największym sukcesem było zwycięstwo w przeglądzie kapel ludowych w Przysusze w 1984 roku oraz zdobycie nagrody specjalnej i drugiego miejsca w konkursie kapel weselnych odbywającym się rok później. Zdzisław Kwapiński jako skrzypek, dwukrotnie uhonorowany został najwyższą nagrodą podczas prestiżowego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w kategorii soliści instrumentaliści.