Kapela „Sami Swoi" Stanisława Kujawiaka

26 listopada 2015 13:48
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: (48) 619 80 81, 603 245 849

Dane adresowe:
Stare Żdżary, 26-806 Stara Błotnica
N 20.95135 E 51.51673

"Muzyk ludowy musi grać odpowiedzialnie. Kiedyś, jak kapela na weselu słabo grała, to się jechało po drugą, a ojciec panny młodej wyrzucał takich partaczy na zbity pysk" – opowiadają członkowie kapeli weselnej „Sami Swoi”. Muzycy pochodzą z Kiełbowa Nowego, Jedlanki i Starych Żdżar. W ich repertuarze główne miejsce zajmuje muzyka ludowa, szczególnie z Mazowsza. Występują na przeglądach artystycznych. Grają repertuar drugiego dnia wesela: oberki, mazurki, polki, fokstroty i tanga. Ich muzykę charakteryzują: dbałość o tradycyjne brzmienie, spontaniczność i pasja.

Każdy z muzyków zanim trafił do Kapeli „Sami swoi” przeszedł własną drogę artystyczną. Jan Sikorski grający w kapeli na skrzypcach, uczył się grać od 14 roku życia. Nie miał własnego instrumentu, dlatego korzystał ze skrzypiec kolegów. Józef Żurowski – harmonista, urodził się w rodzinie o tradycjach muzycznych i zaczął się uczyć gry już w dziesiątym roku życia. Stanisław Kujawiak najpierw grał u Wacława Imiołka. W Kapeli „Sami swoi” jest bębnistą i solistą. Śpiewa różne przyśpiewki, w tym także weselne „wyrywasy”. Jest również kierownikiem artystycznym kapeli. Obok muzyki kolejną pasją pana Stanisława są gołębie - jest m.in. sędzią na wystawach gołębi rasowych. W wystawach widzi nawet pewne podobieństwo do festiwali muzyki ludowej."Wszyscy są bardzo dobrzy, wielu na poziomie mistrzowskim, ale sędzia komuś musi nagrodę przyznać i jego rolą jest do czegoś się przyczepić. Tutaj piórko wypadło, albo odcień trochę nie taki, a na scenie to kolor skarpetek, albo krój spodni może się nie podobać i już pierwsza nagroda za oberka może uciec" dzieli się swoimi spostrzeżeniami.

Zdaniem panów z kapeli „Sami Swoi” prawdziwego muzyka ludowego można poznać po graniu. "Tylko ruszy w instrument, to od razu wiadomo, czy to muzyk ludowy czy nie".

Kapela ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień m.in. I nagrodę Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w 2007 r., III nagrodę XIV Mazowieckiego Przeglądu Folkloru – 54. Dni Kolbergowskich w Przysusze w 2013 r. I nagrodę II Przeglądu Kapel Weselnych im. Antoniego i Adama Wyrwińskich w Pawłowie w 2004 r.

Dodatkowe informacje:

Nagrania dostępne m.in. w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.