Kapela „Powiślaki"

25 listopada 2015 14:47
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: (25) 683 25 56, 501 132 504
Adres e-mail: biuro@gok-maciejowice.pl

Dane adresowe:
08-480 Maciejowice
N 21.55351 E 51.69192

Ostatni muzykanci na Powiślu

Nazwa kapeli wywodzi się od znanych wszystkim muzykom ludowym „Powiślaków”, Konkursu Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich, który od wielu lat odbywa się w Maciejowicach. W regionie Powiśla Maciejowickiego pozostały zaledwie trzy kapele grające muzykę ludową, choć region ten jeszcze do niedawna wyróżniał się wyjątkowym bogactwem muzykantów. Właśnie ci z Maciejowic cieszyli się swego czasu największą sławą w powiecie garwolińskim. Wielu z nich już nie żyje, kapele się rozpadły, a w ich miejsce nie powstają nowe. Również „Powiślaków” nie ominęły kłopoty ze składem. Szczególnie trudne okazało się znalezienie harmonisty, który nie tylko dobrze znałby instrument, ale i potrafiłby zgrać się z zespołem.

W kapeli „Powiślaki” grali: na skrzypcach Stefan Nowaczek, na harmonii Marian Wiącek i na bębenku Henryk Kowalczyk. Stefan Nowaczek jest perfekcjonistą i człowiekiem bardzo ambitnym. Zawsze stara się grać jak najlepiej, niezależnie od miejsca i publiczności. Muzyka jest dla niego życiowym powołaniem. Dzięki niemu zostało ocalonych od zapomnienia wiele śpiewnych powiślaków, szybkich poleczek i oberków, grywanych niegdyś powszechnie do tańca na Powiślu Garwolińskim. Urodził się przed II wojną światową w Podłężu koło Maciejowic Kościuszkowskich, które stanowią centrum mikroregionu Powiśla Maciejowickiego, słynącego jeszcze do niedawna z muzykantów zwłaszcza skrzypków. Wyróżnia go także charakterystyczny repertuar archaicznych, dwuczęściowych oberków śpiewanych, zwanych tu powiślakami, które często wykazują duże podobieństwo melodyczne do radomskich mazurów. Fakt ten dowodzi pogranicznego charakteru Powiśla Maciejowickiego, dla którego Wisła, nie stanowiąc bariery, ułatwiała przemieszczanie się treści kulturowych pomiędzy Powiślem Maciejowickim a tzw. Zawiślem. Tutaj także najdłużej, bo do lat powojennych, zachowała się tradycja gry na basach zwanych tu basetnią, używanej później jako instrument akompaniujący skrzypcom w czasie wielkanocnego kolędowania, zwanego „chodzeniem po dyngusie”.

Kapela jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, spośród których należy wymienić: I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w 2006 roku, I nagroda „Złote Nuty” w kategorii kapel XIII na Mazowieckim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Mińsku Mazowieckim w 2014 r., I nagroda w Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „Powiślaki” w 2015 r., wyróżnienie na VI Mazowieckim Festiwalu Kapel Ludowych „Pod Siedlcami” w Wiśniewie w 2012 r.

Harmonista Marian Wiącek zmarł 13 marca 2018 r.

Dodatkowe informacje:

Nagrania dostępne m.in w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze