Kapela Lipców

19 listopada 2015 12:38
Tadeusz i Marian Lipiec

Dane kontaktowe:
Tel: 668 368 573

Dane adresowe:
Wygnanów, 26-650 Przytyk
N 20.81152 E 51.47566

Spontaniczność i entuzjazm

Kapela Lipców z Wygnanowa jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i utytułowanych kapel w regionie radomskim. W swoim repertuarze posiada wiele modnych miejskich szlagierów, jednakże, jak mówi Pan Marian, najbardziej lubią grać starodawne utwory, tzw. obery ciągłe, tak bardzo charakterystyczne dla muzyki kajockiej. Mikroregion Kajoków tworzy kilkanaście wsi położonych na północ od Przysuchy. Ich muzyka jest spadkiem kulturowym pokoleń muzykantów z rodziny Kędzierskich. Charakteryzuje się niepowtarzalnym, zadziornym i transowym charakterem.

Kapela Lipców należy do prawdziwych samorodków. Każdy, nawet mało wytrawny koneser tradycyjnej muzyki, może to wychwycić w sposobie wykonania, spontaniczności i w entuzjazmie grających. Kapelę tworzą: Tadeusz Lipiec – harmonista i Marian Lipiec, grający na barabanie. Baraban to duży bęben o głębokim donośnym dźwięku, z obustronnym naciągiem.

Pan Tadeusz uczył się gry na harmonii w Radomiu. Wcześniej, jeszcze w szkole podstawowej, próbował swoich sił na bębenku, potem pod okiem dziadka ćwiczył grę na skrzypcach. Poszukiwania muzyczne zakończył jednak na harmonii, którą opanował do perfekcji. Początkowo grywał na weselach, których ma na swoim koncie ponad tysiąc. Instrument, na którym gra, ma ponad 70 lat. Tadeusz Lipiec to wyjątkowy pasjonat, nie może żyć bez muzyki. „Z wojska uciekał, żeby grać na weselach” - opowiadają jego znajomi.

Dzięki Kapeli Lipców tradycja ludowego muzykowania staje się cenną i istotną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego. Oni sami, skromni, skupiają się na grze i publiczności, są spontaniczni i dzielą się muzyką w sposób wyjątkowy. Często przygrywają podczas potańcówek organizowanych przez pasjonatów muzyki tradycyjnej. Kapela gra z wielką werwą, niezwykłym entuzjazmem i pewnego rodzaju szaleństwem, które udziela się tańczącym parom.

Panowie przez lata występowali z nieżyjącym już z Piotrem Gacą. Często bywają na mniejszych przeglądach folklorystycznych, a także na największym - Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, gdzie zostali docenieni nagrodą – tzw. Basztą.

 

Tadeusz Lipiec zmarł 9 lutego 2020 r. Pozostanie w naszej pamięci.