Kapela Krzysztofa Rokicińskiego

26 listopada 2015 08:05
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: 603 917 620

Dane adresowe:
Stare Siekluki , 26-806 Stara Błotnica
N 20.99529 E 51.59079

Ludową muzykę trzeba mieć we krwi

Czy każdy może wykonywać muzykę ludową? Krzysztof Rokiciński, kierownik kapeli, bardzo w to powątpiewa. Jego zdaniem przede wszystkim muzykę ludową trzeba mieć we krwi. Nogi zaś same powinny „drgać” z chwilą, gdy do uszu dobiegają pierwsze dźwięki. Rokiciński, podobnie jak wielu muzyków ludowych, gra ze słuchu. Nie ma takich nut, które by oddały autentyczność muzyki ludowej – wyjaśnia.

Muzykę ludową wykonuje od 40 lat. Harmonia polska tzw. trzyrzędowa, na której gra pan Krzysztof, jest w jego przekonaniu instrumentem najpełniej oddającym piękno muzyki ludowej.

– Trzyrzędowa nadaje się do muzyki ludowej najbardziej. Na tym instrumencie wychodzą szybkie pod palcami oberki i mazurki. Akordeon takich możliwości nie daje - zapewnia kierownik kapeli. Oprócz instrumentu ważny jest oczywiście sam sposób grania - Jak się gra ludowiznę, to dobrze jest też czasem nie dociągnąć frazy. Nie można tak grać, jakby się po nutach szło – wyjaśnia. Muzyka ludowa w opinii kierownika kapeli na nowo odżyła w 2003 roku. W tym czasie pojawiła się większa ilość przeglądów i festiwali muzyki ludowej, które w niesłychany sposób wspieranie propagowania i podtrzymywania tradycji muzycznej polskiej wsi.

Prowadzona przez Rokicińskiego kapela stara się regularnie brać udział w takich wydarzeniach, jak Mazowiecki Przegląd Folkloru - Dni Kolbergowskie w Przysusze, Spotkania z folklorem im. Stanisława Stępniaka, czy Przegląd Kapel Weselnych im. Antoniego i Adama Wyrwińskich w Pawłowie. Zdobywa główne nagrody w konkursach, jest laureatem wielu przeglądów. Kapelę Rokicińskiego opisał Andrzej Bieńkowski w książce pt. „1000 kilometrów muzyki”, będącej kontynuacją jego badań nad muzyką i kulturą wiejską.

Dodatkowe informacje:

Nagrania dostępne w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.