Kapela Jana Wochniaka

26 listopada 2015 08:20
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: 721 297 515, (48) 673 19 03
Adres e-mail: gokwieniawa@neostrada.pl

Dane adresowe:
Gminne Centrum Kultury i Sportu w Wieniawie, ul. Kochanowskiego 82, 26-432 Wieniawa
N 20.82265 E 51.37129

Kapela Jana Wochniaka zazwyczaj gra marsz weselny podczas wprowadzania i wyprowadzania pary młodej z kościoła. Bywa też zapraszana do grania na poprawinach. Zdarza się, że ktoś z okazji 50-lecia małżeństwa prosi kapelę o uświetnienie „złotych godów”. Jednak najwięcej radości przynosi kapeli granie w dużych miastach, na imprezach takich jak choćby warsztaty tańca.

W Warszawie się zachwycają – relacjonuje Jan Wochniak – tyle osób się bawi, że się w głowie nie mieści. To ja pełen podziwu jestem, aż się miło patrzy”.

Kapela w obecnym składzie występuje od 2006 roku. Na skrzypcach gra Michał Kapturski, na harmonii Aleksander Krupa, na bębenku Jan Wochniak. Muzycy pochodzą z Kiełbowa Nowego, Jedlanki i Starych Żdżar. W repertuarze mają ponad 200 melodii ludowych, głównie z Mazowsza. Najbardziej znane utwory kapeli to: oberek weselny, oberek Okrąglak, polka Michałowa, oberek „Idź chłopie do roboty”, bielińskie olszynki (melodie z przyśpiewkami).

Kierownikiem zespołu jest Jan Wochniak, który swoją przygodę z muzykowaniem rozpoczął w wieku 14 lat. Wtedy, od muzyków, którzy przyjechali do jednego z sąsiadów, nauczył się grać na barabanie. Pierwsza zabawa taneczna, na której zagrał, odbyła się w pobliskich Sokolnikach. Miał wówczas 16 lat. Jest jednym z najlepszych bębnistów w Polsce. Obecnie najczęściej grywa na bębenku obręczowym. Poza muzykowaniem wykonuje własnoręcznie bębny jedno- i dwustronne. Jest świetnym tancerzem. W 1999 roku na Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie wytańczył „Taneczny Krąg”. Jan Wochniak swój styl muzyczny określa następująco: „gram to samo co inni, tylko z innej tonacji. Słowa często są te same, melodia trochę inna. U nas te obery są takie warszawskie, takie zrywne. Od razu podrywają do tańca”.

Kapela Jana Wochniaka zdobyła kilkanaście prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym „Basztę” na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, w 2006 r., dwukrotnie „Złote Basy” w Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „Powiślaki” w Maciejowicach i wiele innych.

Dodatkowe informacje:

Kapelę wspiera Gminne Centrum Kultury i Sportu w Wieniawie.