Kapela Braci Tarnowskich

23 listopada 2015 12:49
kapela podczas próby

Dane kontaktowe:
Tel: 502 153 088

Dane adresowe:
Janiszew , 26-652 Zakrzew
N 21.12351 E 51.41960

Muzykanci z dziada pradziada

Kapela Braci Tarnowskich znana jest w całym regionie radomskim z muzykowania na weselach i z obrzędowych teatrów weselnych. Grają tradycyjne melodie, ale żadna inna kapela nie potrafi zagrać polek, oberków czy mazurków tak dynamicznie i wirtuozersko, jak oni. Dawniej, gdy występowali na wiejskich weselach, potrafili muzykować 24 godziny bez powtórzenia któregokolwiek z utworów. Legendarna Kapela Braci Tarnowskich działa od końca lat 60. ubiegłego wieku. Nadal bierze udział w ważnych wydarzeniach, poza tym koncertuje na lokalnych potańcówkach i festynach. Styl ich grania jest nie do podrobienia.

W obecnym składzie jest dwóch braci: Adam i Stanisław, a także Tadeusz Dąbrowski, a całkiem niedawno dołączył do nich szwagier Czesław Wąsik. Niegdyś grało w Kapeli trzech braci. Obecnie nie gra z nimi najstarszy - Józef. Zaczynali bez „dęciaka”, saksofon włączyli do składu w latach 70.

Adam i Stanisław Tarnowscy pochodzą z rodziny muzykantów dosłownie z dziada pradziada. Grała mama, a także jej dziadek i pradziadek. Również jej brat występował jeszcze przed wojną jako skrzypek – pan Adam posiada należące niegdyś do niego skrzypce, pochodzące z 1653 roku. Ze strony rodziny ojca muzykował stryj. I choć starszyzna nie chciała przekazywać fachu swoim dzieciom, bo uważała los muzykantów jest za ciężki, jednak bracia Tarnowscy postanowili kontynuować rodzinną tradycję i grają już prawie od pół wieku. Przez te lata koncertowali w różnych konfiguracjach, razem i osobno. Adam często grał sam, skonstruował sobie nawet specjalny instrument: krzesło z wbudowanym pod siedziskiem bębnem, co pozwala mu być jednoosobową kapelą. Mówi, że w jego duszy ciągle płynie muzyka.

Dodatkowe informacje:

2013 – BASZTA nagroda

2011 – Nagroda O. Kolberga

2010 – I miejsce na Przeglądzie Kapel Weselnych w Chlewiskach

2010 – I miejsce na Przeglądzie Kapel i Solistów Instrumentalistów Ludowych – Muzykanty

2010 – Nagroda im. Jana Kochanowskiego – Czarnolas

2008 – I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapeli i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą