Kapela „Bocianisko”

19 listopada 2015 13:31
Kapela na przystanku autobusowym

Dane kontaktowe:
Tel: 607 622 450
Adres e-mail: jerzyhrycak@gmail.com

Dane adresowe:
08-400 Garwolin
N 21.61494 E 51.89720

Chodzi o to, żeby ludzie się bawili

Poszukują starych piosenek, które mają ciekawą linię melodyczną. Odnalezione utwory poddają własnej przeróbce, czasem daleko idącej reinterpretacji. Nie naśladują wiernie muzycznych pierwowzorów, jednak we wszystkich utworach wyraźnie słychać nawiązanie do korzeni i ludowych tradycji.

Filozofię zespołu świetnie odzwierciedla wypowiedź jednego z jej członków - w Kazimierzu Dolnym grana jest muzyka źródeł. My natomiast stawiamy na rekonstruowanie. Chcemy przekazać społeczeństwu tradycyjną muzykę ludową w lżejszej formie. Chodzi o to, żeby ludzie się bawili, a nie tylko o nagrodę jury.

Kapela „Bocianisko” wykonuje polki, oberki, regionalne pieśni ludowe, a także piosenki biesiadne. W jej skład wchodzi: kontrabas, harmonia trzyrzędowa, trąbka i bębenek boczny z brzękadłami.

Jerzy Hrycak, kontrabasista i kierownik kapeli, uważa, że muzyka ludowa musi ulegać prawom czasu - Kultura nie umiera, ona cały czas żyje i posuwa się do przodu, dlatego również muzyka ludowa musi być trochę ożywiona tchnieniem współczesności. Nasze kawałki bardzo dobrze sprawdzają się na imprezach towarzyskich, takich jak poprawiny weselne, chrzciny i inne rodzinne spotkania – opowiada Pan Jerzy.

Jednym z miejsc, w których można odwiedzić kapelę są Gończyce, gdzie Kazimierz Paciorek (bębniarz), w dawnym pomieszczeniu gospodarczym urządził salkę na próby i inne spotkania, wypełnioną różnego rodzaju przedmiotami. Poza sprzętami używanymi dawniej w gospodarstwie zobaczymy tu pokaźną kolekcję kufli i inne pamiątki. To właśnie tu muzycy z kapeli szlifują swoje umiejętności. - Zależy nam aby nas słuchano sercem, a nie z grzeczności – mówi Kazimierz Paciorek, który – jak sam żartobliwie przyznaje - nosi najbardziej pobożne nazwisko w parafii.

Kapela regularnie bierze udział w takich imprezach, jak np. Spotkanie z Folklorem Wyspa-Wisła w Stężycy, Międzynarodowy Festiwal Akordeonistów w Łaskarzewie, Mazowiecki Festiwal Chleba w Mińsku Mazowieckim. Wśród zdobytych nagród wymienić można m.in. II miejsce na XVII Festiwalu Obrzędów Weselnych w Węgrowie w 2013 roku.