Jadwiga Niedźwiedzka

19 listopada 2015 14:45
twórczyni dziergająca na szydełku

Dane kontaktowe:
Tel: 509 549 399, (29) 761 84 51
Strona www: www.galeriasosnowa.pl
Adres e-mail: info@galeriasosnowa.pl

Dane adresowe:
07-420 Kadzidło
N 21.45260 E 53.23266

Kurpiowska twórczość z matematyczną precyzją

Z wykształcenia jest nauczycielką, magistrem matematyki, choć uczyła też informatyki. Teraz „ma wolne” na zasłużonej emeryturze. Odpoczywa… tworząc niezliczone ilości przepięknych regionalnych ozdób. By jej dzieła miały większą liczbę odbiorców wyszła z tradycją w świat i korzystając z nowoczesnych technologii założyła galerię w internecie.

Pani Jadwiga Niedźwiedzka urodziła się w Strzałkach koło Kadzidła. Ma za sobą długoletnią pracę w Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle. Z twórczością zetknęła się już w dzieciństwie: twórczyniami były i mama, i znane ciocie. Pracując zawodowo nie miała jednak czasu, by zająć się twórczością na dobre. Od 2008 roku jest na emeryturze i właśnie dzięki temu mógł w pełni rozkwitnąć jej talent. Teraz może codziennie poświęcać swój czas rękodziełu, dzieląc go z opieką nad wnuczkami. Pracuje z pasją, jak gdyby po latach twórczej „hibernacji” chciała nadrobić czas.

Tworzy dużo i ładnie: kwiaty, bukiety, mniejsze i większe szydełkowe kompozycje (firanki, serwety) wycinanki (leluje i gwiazdy), kierce, pisanki, byśki. Wszystko jest wykonane na najwyższym poziomie, z matematyczną dokładnością. Jej wcześniej ukryta potrzeba tworzenia może się teraz bez skrępowania rozwijać w kurpiowskim stylu. Pani Jadwiga wspomina, że był czas, kiedy bycie Kurpiem i noszenie stroju ludowego nie miało tej rangi co dzisiaj. Dlatego teraz cieszy się z odradzania lokalnej tożsamości i swoistej mody na regionalizm.

Często obdarowuje innych swoimi pracami, w zależności od tego, czego komu potrzeba, albo co pasuje do określonej osoby. A ponieważ pracuje dużo, zatem zapas w każdej kategorii jej twórczości jest spory. Zawsze też może poczęstować genialnym sernikiem, jeśli tylko dobrze wyrósł w piekarniku.

W 2009 roku została przyjęta do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Bierze udział w imprezach folklorystycznych organizowanych przez Centrum Kultury Kurpiowskiej, uczestniczy w warsztatach. Swoje prace przekazała do wielu muzeów na terenie kraju. Wśród nagród i wyróżnień ważniejsze to: Medal pamiątkowy „Pro Masovia”, Dyplom Honorowy za Zasługi dla Zachowanie Dorobku Kultury Polskiej od Fundacji Cepelia oraz Odznaka Honorowa „Zasłużony dla kultury polskiej”. Najlepszą jednak nagrodą jest to, jak przyznaje, że komuś spodoba się to, co wykonała. To największa satysfakcja.