Jabłka grójeckie

27 listopada 2015 12:56
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: 606 746 310 Stowarzyszenie Sady Grójeckie
Adres e-mail: stowarzyszenie@jablkagrojeckie.pl

Dane adresowe:
ul. Niemojewska 19, 05-660 Warka
N 20.88048 E 51.86449

500 lat sadowniczych tradycji

Mają piękne rumieńce, które dodają im urody. Są też kwaskowe, dzięki czemu świetnie nadają się do produkcji cydru. Jabłka grójeckie posiadają charakterystyczne cechy - barwę, wielkość i specyficzny miąższ, na co mają wpływ miejscowe warunki klimatyczne i glebowe. Są uprawiane w ponad 40 odmianach, na ściśle wyznaczonym obszarze powiatów województw mazowieckiego oraz łódzkiego. To produkt wyjątkowy, a sekret tej wyjątkowości tkwi w tradycji oraz nieustannie podnoszonej jakości. Cel tych działań? Utrzymać wysoką pozycję lidera na rynku produktów rolnych, ale przede wszystkim zadowolić obecnych i przyszłych klientów.

W produkcji jabłek Polska zajmuje od kilku sezonów pierwsze miejsce w Unii Europejskiej. Na świecie wyprzedzają nas tylko Chiny i Stany Zjednoczone. Duży udział w tym sukcesie mają jabłka grójeckie, które posiadają aż trzy unijne certyfikaty Europejskiego Systemu Ochrony Produktów Regionalnych: to chroniona nazwa pochodzenia, chronione oznaczenie geograficzne oraz gwarantowana tradycyjna specjalność. Charakteryzują się tzw. ponadprzeciętnym rumieńcem (większym od przeciętnego średnio o 5%) oraz wyższą kwasowością (średnio o 5%). Grójeckie jabłka świetnie nadają się także do przetwórstwa. Ich różnorodne odmiany rosną na wyjątkowym terenie - w sadach, których historia sięga czasów królowej Bony, znanej z zamiłowania do ogrodnictwa i sadownictwa.

Królowa Bona w 1545 roku otrzymała duże połacie ziemi w powiecie grójeckim, o które dbała, ustanawiając liczne przywileje dla posiadaczy ogrodów. Sadownictwo znalazło też umocowanie prawne w akcie królewskim, wydanym przez Zygmunta Augusta. Dało to początek rozwojowi sadów owocowych, głównie jabłoniowych. W wielu dziełach historycznych znajdują się liczne wzmianki o sadach zarówno dworskich, jak i chłopskich na tym terenie. Dużą rolę w XIX-wiecznej historii jabłek grójeckich odegrali również duchowni, którzy byli wielkimi propagatorami sadownictwa. Na początku XX wieku zaczęto tu zakładać sady handlowe, a w 1918 roku wybudowano pierwszą przechowalnię owoców w Polsce. Pojawili się również pierwsi doradcy.

Bardzo dynamiczny rozwój sadownictwa grójeckiego nastąpił po II wojnie światowej, czego dowodem jest powstanie Zakładu Doświadczalnego Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa. Zakład ten stał się wzorcowym gospodarstwem, na przykładzie którego lokalni sadownicy uczyli się nowoczesnych metod uprawy drzew owocowych. Dzięki temu w miarę upływu czasu wydajność sadów grójeckich systematycznie rosła. Tak jest do dziś.

Jabłkami grójeckimi „opiekuje się” powstałe w 2007 roku Stowarzyszenie Sady Grójeckie, którego członkami są sadownicy - osoby fizyczne oraz prawne. Działa bardzo prężnie, organizując i finansując między innymi przedsięwzięcia o charakterze informacyjnym lub szkoleniowym, konferencje i konkursy, imprezy kulturalne, pokazy oraz wystawy, służące promocji owoców z regionu grójeckiego oraz samego regionu i jego tożsamości kulturowej. Opracowuje i wdraża wysokie standardy produkcji i dystrybucji owoców, współpracuje i wymienia doświadczenia z instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi na poziomie krajowym i międzynarodowym. Stowarzyszenie bierze także udział w różnego rodzaju imprezach i festiwalach w Polsce, np. Festiwalu Jabłek w Katowicach, czy Święcie Jabłka w Warszawie.

O ogromnym znaczeniu sadownictwa i jabłek dla społeczności okolic Grójca świadczą między innymi coroczne obchody Święta Kwitnących Jabłoni.

* Odmiany jabłek grójeckich: Alwa, Belle de Boskoop i mutanty, Braeburn, Cortland, Celeste, Delikates, Derlrbaleestival i mutanty, Early Geneva, Elise, Elstar, Elstar Empire, Fuji, Gala i mutanty, Gloster, Golden Delicious i mutanty, Idared, Jerseymac, Jonagold i mutanty, Jonagored i mutanty, Lobo, Ligol, Mutsu, Paula Red, Pinova i mutanty, Piros, Rubin, Champion i mutanty.