Izba Pamięci Czesławy Konopkówny

19 listopada 2015 10:59
Widok na budynek, gdzie mieści się izbaa

Dane kontaktowe:
Tel: 668 221 735 Stanisława i Tadeusz Konopkowie

Dane adresowe:
ul. Batalionów Chłopskich 10, 07-420 Kadzidło
N 21.46276 E 53.23767

Pamięć o niezwykłej „cioci”

Izba Pamięci Czesławy Konopkówny działa dzięki jej bratankowi Tadeuszowi Konopce i jego żonie, Stanisławie. To oni postanowili stworzyć miejsce, które jest swego rodzaju muzeum biograficznym, poświęconym tej najbardziej znanej kurpiowskiej twórczyni. Państwo Konopkowie stali się spadkobiercami jej spuścizny w sensie mentalnym i materialnym, dziedzicząc pamiątki „po cioci”. Nie mogli tego zniweczyć. To, co prezentują i w jaki sposób to czynią, nadaje Izbie niespotykany nigdzie indziej charakter.

Czesława Konopkówna, urodziła się w pobliskich Tatarach. Pochodziła z rodziny artystów ludowych. Po wojnie została zatrudniona w Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Kurpianka”, gdzie odpowiedzialna była za nadzór artystyczny. Drogę do promowania kurpiowskiej twórczości w świecie otworzyło jej zajęcie I miejsca w konkursie na wnętrze regionalne. Konkurs ten zorganizowany został w roku 1949 w Kadzidle. Władze PRL-u zaczęły zapraszać Czesławę Konopkównę do promowania Polski poprzez ludową twórczość, m.in. w Szwajcarii czy Japonii. Bez wątpienia była osobą niezwykle utalentowaną i zdecydowaną w swej – dzisiaj powiedzielibyśmy promocyjnej – działalności. Z jej inicjatywy powstała w miejscu dzisiejszej Zagrody Kurpiowskiej Izba Kurpiowska.

Po śmierci Czesławy Konopkówny w 1993 roku, Państwo Stanisława i Tadeusz zdecydowali się utworzyć obok własnego domu Izbę dedykowaną jej spuściźnie, tak aby pamięć o tej zdecydowanie najbardziej znanej Kurpiance nie zaginęła. Zgromadzili wszystkie możliwe pamiątki, które po niej pozostały: strój kurpiowski, który nosiła, wełniane chusty, zdobyte medale i odznaczenia, nagrody (m.in. Nagrodę Oskara Kolberga), fotografie, liczne dyplomy, a także mnóstwo czasopism, artykułów w prasie naukowej oraz popularnej, folderów i książek, w których pisano o Czesławie Konopkównie. Tego typu pamiątkami wypełnili całe, największe pomieszczenie Izby.

W kolejnym odtworzyli wystrój tradycyjnej kurpiowskiej izby, takiej, w jakiej żyła Czesława Konopkówna, mieszkając w rodzinnym domu - ze świętym kątem, łóżkiem przykrytym tradycyjnym dywanem (tzw. półdywanik) i poduchami, kiercem oraz półką na naczynia z obrzędowym pieczywem, tzw. byśkami. Wszystko to uczynili z niezwykłą dbałością o każdy szczegół.

Sami również są twórcami ludowymi – Pani Stanisława wycina wycinanki, wykonuje kurpiowskie kwiaty i kierce. Z kolei Pan Tadeusz jest uznanym bursztyniarzem, wyplata także słomiane siedziska do krzeseł. Wspólnie, ugniatając ręcznie wosk, wykonują świece, w tym gromnice lub tzw. błażejki, które są noszone 3 lutego do kościoła i mają zapobiegać chorobom gardła.

W Izbie wyłożona jest księga pamiątkowa, a wpisy w niej świadczą o odwiedzinach gości z całego świata. Warto też posłuchać opowieści Państwa Konopków, którzy witają wszystkich gości odświętnie - w strojach kurpiowskich. Wizyta w Izbie Pamięci Czesławy Konopkówny jest zawsze wyjątkowym przeżyciem.

Dodatkowe informacje:

Godziny otwarcia:

wtorek – piątek w godz. 10.00 – 15.00 lub po umówieniu telefonicznym.

Izbę można zwiedzać bezpłatnie.