Halina Witkowska

19 listopada 2015 13:14
Halina Witkowska w stroju kurpiowskim z Puszczy Białej

Dane kontaktowe:
Tel: 691 193 269

Dane adresowe:
Zatory, 07-214 Lemany
N 21.23637 E 52.64675

Wyznacza wzorce

Pani Halina to człowiek-orkiestra. Wykonuje wyroby rękodzielnicze związane z kulturą kurpiowską. Jak sama mówi: "Robię wszystko co się da, co się nie da, to próbuję". W jej „repertuarze” znajdują się pisanki, palmy wielkanocne, pająki. Najmniej chętnie wykonuje hafty. "Za szybka na to jestem" – mówi o swoich preferencjach w zakresie innych rękodzielniczych prac. Jej kolejny atut to wyśmienite wyroby kulinarne. Pani Halina Witkowska, z wykształcenia, nomen omen, technik żywienia zbiorowego, jest zdania, że wszystkich kulinarnych nowości w ogóle nie można porównywać z dawnymi przepisami, których zastosowanie gwarantuje potrawom najlepszy smak. Umie przygotować np. wyborną nalewkę z mirabelek, czy czarnych jagód. Jej staraniem, fafernuchy (tradycyjne ciasteczka o lekko pieprzowym smaku z terenu Kurpiowszczyzny) znalazły się na liście tradycyjnych produktów województwa mazowieckiego.

Rękodziełem, pieczeniem i gotowaniem pani Halina w młodych latach zajmowała się trochę z obowiązku, a trochę pod przymusem. "Kiedyś wszystko się robiło. Mama goniła i trzeba było zrobić. Kwiaty z bibuły układaliśmy na grób babci. Przed zaniesieniem trzeba było je jeszcze polać woskiem, żeby dłużej stały" – wspomina. Z czasem wszystkie te zajęcia stały się dla niej wielką przyjemnością.

Zaangażowała się także w działalność społeczną. Jest pomysłodawczynią i (od 2005 roku) prezeską Stowarzyszenia „Puszcza Biała - Moja Mała Ojczyzna”, prowadzącego Kuźnię Kurpiowską w pobliskim Pniewie.

Promuje swój region biorąc udział w licznych imprezach, pokazach, festiwalach i kiermaszach w kraju i za granicą. Przygotowuje i prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, których tematem jest przede wszystkim plastyka obrzędowa okresu świąt wielkanocnych. Jest wielokrotną laureatką konkursów regionalnych i ogólnopolskich. Należy również do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.