Halina Pajka

19 listopada 2015 10:54
Halina Pajka z koszykiem wypełnionym kwiatami z papieru

Dane kontaktowe:
Tel: (29) 761 88 39

Dane adresowe:
07-420 Kadzidło
N 21.46540 E 53.23727

Mistrzyni małej i dużej formy

Jest córką znanej wycinankarki Stanisławy Prusaczyk i to właśnie z rodzinnego domu wyniosła swoje twórcze umiejętności. Ojciec, Stanisław Prusaczyk, był jednym z założycieli Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Kurpianka”. Pani Halina podjęła tam pracę w charakterze tkaczki w 1968 roku. Potrafi wykonać wszystko z równą łatwością. Jest jedną z najprężniej działających twórczyń ludowych, której nie powstrzymują żadne przeszkody, nawet zdrowotne.

Jej zaraźliwa wręcz pogoda ducha ma przełożenie na tworzone przez nią wielobarwne wycinanki - od miniaturowych gwiazdek poprzez formy w naturalnych rozmiarach. Największe stworzone przez nią wycinanki (leluje), którymi udekorowana była scena na rozdaniu nagród Prezesa Związku Kurpiów, mierzyły odpowiednio 3, 3,5 oraz 4 metry długości. Prace jej autorstwa były prezentowane na wystawach w Sejmie i Senacie Rzeczypospolitej Polskiej, a także na ekspozycjach w Szwecji, Meksyku czy Kamerunie. Tworzy również misterne ażurowe firanki z papieru. Wykonywała je m.in. dla Magdy Gessler.

Artystka odnajduje się również w innych twórczych dziedzinach. Kwiaty Pani Haliny – jedne tradycyjne zwijane, inne powstałe z inspiracji kwiatami występującymi w naturze – cechuje niezwykła precyzja wykonania, podobnie jak jej haftowane obrusy czy szydełkowe serwetki.

Twórczyni współpracuje z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz z Zagrodą Kurpiowską w Kadzidle, gdzie prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży. Angażuje się także w doroczne imprezy regionalne. Wielokrotnie reprezentowała region kurpiowski na Cepeliadach w Sopocie, Krakowie i Warszawie, a także za granicą - w Niemczech oraz Szwecji.

Za swą twórczą działalność otrzymała wiele nagród i odznaczeń, m.in.: nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla kultury polskiej, Dyplom honorowy z okazji 65-lecia Cepelii za zasługi dla zachowania dorobku kultury polskiej oraz brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2000 roku była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.