Grupa śpiewacza "Bandysionki"

15 stycznia 2018 10:52
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: Bronisława Świder 502 747 716

Dane adresowe:
07-431 Bandysie
N 21.21945 E 53.29633

Wrodzone śpiewanie

Cztery kobiety, cztery historie, cztery głosy i jedno zamiłowanie: kurpiowski śpiew. Grupa śpiewacza "Bandysionki" to czteroosobowy zespół, którego skład tworzą dzisiaj: Bronisława Świder, Marianna Kuta, Marianna Piórkowska i Antonina Deptuła. Nazwa wzięta została od rodzimej wsi Bandysie koło Czarni, na Kurpiowszczyźnie. Występują od ponad dwudziestu lat, zdobywając liczne nagrody, uznanie badaczy muzyki ludowej, słuchaczy i miłośników tradycyjnego śpiewu.

Początki grupy sięgają 1990 roku i odbywającej się w Czarni imprezy folklorystycznej Niedzielne Spotkania z Historią i Folklorem. Częścią wydarzenia był konkurs śpiewu ludowego, do którego zgłoszono specjalnie na tę okazję nową grupę śpiewaczą, powołaną w ramach zespołu Carniacy. Były to Bandysionki. I choć historia grupy liczy prawie trzydzieści lat, to członkinie zespołu śpiewają o wiele dłużej, zarówno solowo, jak i w innych grupach. Zapytane o początki nauki śpiewu, odpowiadają z uśmiechem: „To wrodzone”. Śpiewały ich babcie, mamy i sąsiadki. Od młodych lat śpiewały też one. Nie tylko na uroczystościach religijnych i rodzinnych takich jak wesela i pogrzeby, lecz także towarzyskich: „Zabawy były! Tylko chłopaki, muzykanci skończyli grać, to już dziewczyny za ręce i kółeczko i śpiewały. Wesoło było”.

W swoim repertuarze mają rozmaite pieśni z terenu Kurpi: leśne, polne, obrzędowe i z towarzyszeniem widowiskowego i charakterystycznego dla regionu „przytrampywania”, czyli tupania w takt muzyki. Na Kurpiach kobiety „przytrampują”, śpiewając i trzymając się za ręce, mężczyźni zaś tupią nie podczas śpiewu, lecz tańca: „Przy kapeli zatrzymywał się tancerz i »przytrampywał« różnymi łamanymi rytmami w melodię danego tańca, po czym ruszał dalej z kobietą w tany wirowe”, tłumaczy różnicę Witold Kuczyński, kierownik zespołu Carniacy.

W 2000 r. Bandysionki zostały uhonorowane Nagrodą im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. Zdobyły między innymi: pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu oraz kilkakrotnie nagrody w Kurpiowskich Prezentacjach Artystycznych w Ostrołęce. Współpracują z wieloma słynnymi muzykami, na przykład Adamem Strugiem i Kapelą ze Wsi Warszawa, z którą w 2017 roku wystąpiły na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Chętnie też uczestniczą w warsztatach śpiewu kurpiowskiego, przekazując swoją wiedzę i umiejętności młodym adeptom śpiewu ludowego. Jak same mówią, mimo swojego wieku kochają śpiewać i nie obawiają się nawet dalekich i częstych wyjazdów. Na te okazje mają zawsze przygotowane specjalne torby, a w nich spakowane do występów kurpiowskie stroje, misternie wiązane chustki i bursztynowe korale.