Festiwal Ziemniaka w Muzeum Wsi Radomskiej

23 listopada 2015 12:55
ziemniaki w koszach

Dane kontaktowe:
Tel: Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu (48) 332 92 81
Strona www: www.muzeum.radom.pl
Adres e-mail: muzeumwsi@muzeum-radom.pl

Dane adresowe:
ul. Szydłowiecka 30, 26-600 Radom
N 21.08057 E 51.36139

Ziemniak to podstawa

Ziemniak trzyma się w polskiej kuchni mocno, a potrawy z ziemniaka mogą być tanie, pomysłowe i smaczne. Polacy ze wszystkich produktów spożywczych jedzą najwięcej ziemniaków - średnio 100 kilogramów rocznie na osobę. Dlatego musiał doczekać się swojego święta - Festiwal Ziemniaka to cykliczne, wyjątkowe wydarzenie, którego właśnie ziemniak jest motywem przewodnim.

Dzięki możliwości uzyskiwania z niego dużych zbiorów, ziemniak ratował ludzi przed głodem w latach największych kryzysów. Potrawy z zastosowaniem ziemniaka znajdowały się dawniej się w przepisach zarówno kuchni dworskiej, szlacheckiej, jak i chłopskiej. W latach 60. i 70. XX wieku Polska należała do czołowych producentów ziemniaka, stąd w świadomości starszych pokoleń utrwalił się obraz naszego kraju jako ziemniaczanej potęgi. Teraz młodsze pokolenie docenia ziemniaki głównie jako frytki i chipsy. Ale ziemniak z polskiej tradycji wyrugować się nie da - ze względu na dostępność, stosunkowo niską cenę, jak i jego walory smakowe, ale też – co podkreślają dietetycy – odżywcze. Popularne są w całej Polsce święta z ziemniakiem w roli głównej, ale festiwal Ziemniaka w Muzeum Wsi Radomskiej jest jedną z większych imprez, która przedstawia ziemniaka w różnych odsłonach.

Jeszcze ponad 30 lat temu czas „wykopków” zwiastował szkolne ferie. Teraz rolnicy dysponują wysoce zmechanizowanym sprzętem i pomoc dzieci w gospodarstwach nie jest konieczna. Dawne sposoby kopania ziemniaków przybliżają muzealne pokazy – starsi jeszcze je pamiętają, dla młodszych są pokazem ciężkiej pracy w polu. Wykopkowe akcesoria to motyki, kosze, worki, jest furmanka z koniem do transportu oraz gotowy do ciężkiej pracy człowiek. Uczestnicy pokazów mogą degustować liczne dania kuchni tradycyjnej, startujące w konkursie „Potrawa regionalna z ziemniaków”. Jako przeciwwaga pokazów prac rolniczych na festiwalu odbywają się także potańcówki „na dechach”, a także występy zespołów śpiewaczych i kiermasz rękodzieła twórców z regionu radomskiego.

Festiwal Ziemniaka stał się popularną radomską imprezą, którą licznie odwiedzają Radomianie oraz turyści. Jest to jedno z wielu przedsięwzięć pozwalających angażować zwiedzających do wspólnych działań warsztatowo-pokazowych i urzeczywistniać ideę „żywego muzeum”, gdzie (poza prezentacją bogatych zbiorów różnego typu obiektów architektonicznych) obserwować można… żywy inwentarz – kury, gęsi, kozy…

Dodatkowe informacje:

Czas: początek października

Miejsce: Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, ul. Szydłowiecka 30