Festiwal Wszystkie Mazurki Świata

26 listopada 2015 10:06
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: Fundacja Wszystkie Mazurki Świata 507 168 634, 606 966 337
Strona www: www.festivalmazurki.pl
Adres e-mail: biuro@festivalmazurki.pl

Dane adresowe:
ul. Kazury 2E m. 6, 02-795 Warszawa
N 21.01223 E 52.22968

Podczas koncertów wieczornych, oprócz głównych bohaterów wydarzenia, występują także muzycy jazzowi czy klasyczni, którzy nawiązują w swoich utworach do tradycyjnego mazurka. W trakcie organizowanego wiosną i jesienią Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata można być świadkiem i uczestnikiem niecodziennych muzycznych wydarzeń -  Nocy Tańca, kilku rodzajów warsztatów, konkursu dla młodych wykonawców czy koncertów w klubach. Imprezę, cieszącą się rosnącym powodzeniem, organizuje od 2010 roku Fundacja Wszystkie Mazurki Świata. Trwa dwa dni – w sobotę i niedzielę, bawią się na niej Warszawiacy oraz przybysze z Polski i zagranicy.

W jej ramach odbywają się m.in. warsztaty z mistrzami, głównie polskiej muzyki ludowej – instrumentalne, wokalne oraz taneczne. Dla wielu uczestników to doskonała okazja do wymiany doświadczeń czy zdobycia zupełnie nowych umiejętności. W festiwalowe soboty odbywa się Noc Tańca – impreza oberkowa trwa do rana, gromadząc miłośników tradycyjnej muzyki. Do tańca grają ludowi mistrzowie, ich uczniowie oraz zaproszeni goście.

W trakcie wiosennych edycji odbywa się koncert finałowy konkursu Stara Tradycja, organizowanego przez Fundację. Adresowany jest do młodych wykonawców, kontynuatorów wiejskiej muzyki z różnych regionów Polski. W tym czasie odbywa się również Targowisko Instrumentów, na którym wystawcami są ludowi wytwórcy. Można wtedy obejrzeć oryginalne, często archaiczne instrumenty przywiezione z całego kraju, podziwiać proces ich produkcji, posłuchać ich dźwięku. Organizowane są promocje płyt i książek o muzyce i instrumentach, a także pokazy filmów dokumentalnych. 

W niedzielne poranki w Kościele Pokamedulskim w Lesie Bielańskim śpiewacy ludowi uświetniają mszę, a po niej w podziemiach świątyni można w towarzystwie mistrzów śpiewać pieśni nabożne.

Inicjatorem imprezy jest Janusz Prusinowski, skrzypek, lirnik i kompozytor, uczeń wiejskich muzykantów - Stanisława Lewandowskiego, Piotra i Jana Gaców, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia i Józefa Kędzierskiego, założyciel „Prusinowski Trio”.

W 2014 roku Festiwal Wszystkie Mazurki Świata organizowany pod hasłem  "Rzeczpospolita Kolberga", nominowany był do Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii „Wydarzenie roku”.

Dodatkowe informacje:

Czas: dwie edycje - jesienna i wiosenna

Miejsce: różna lokalizacja, w zależności od wydarzenia festiwalowego