Czesława Marchewka

19 listopada 2015 14:38
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: 512 593 341

Dane adresowe:
07-420 Kadzidło
N 21.45569 E 53.23689

Kolorowy świat

Mówi, „że wszystko to jest takie trochę pracochłonne”, ale na zegarek nie patrzy, bo chce wykonać swoje dzieła jak najdokładniej. Wyroby Czesławy Marchewki charakteryzuje niezwykła staranność i wyczucie kolorystyki, a skręcane przez nią „jeżyki” nie mają sobie równych.

Pani Czesława pochodzi ze wsi Tatary. Umiejętności twórcze wyniosła z domu rodzinnego. Od 19. roku życia pracowała jako tkaczka w Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Kurpianka”. Jednocześnie zajmowała się innymi dziedzinami twórczości: wycinankarstwem (gwiazdy, leluje, ptaszki), wykonywaniem ozdób choinkowych oraz kwiatów, palm wielkanocnych i kierców.

Ważnym etapem w jej życiu artystycznym była działalność w Zespole Regionalnym „Kurpianka - Cepelia”. Była zaliczana do najlepszych tancerek i miała możliwość popisać się swoim talentem podczas rozlicznych występów podczas przeglądów, festiwali i konkursów.

Żeby spotkać tę wspaniałą twórczynię i kupić jej wyroby, wystarczy przyjechać na Niedzielę Kadzidlańską do Kadzidła lub Kurpiowskie Miodobranie do Wykrotu koło Myszyńca. Udziela się również prowadząc warsztaty w szkołach i świetlicach. Uczestniczy do dzisiaj w licznych spotkaniach organizowanych m.in przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, bierze udział w regionalnych i ogólnopolskich konkursach i wystawach plastyki ludowej. Związana jest z Cepelią, z którą jeździ na targi sztuki. Przez wiele lat swojej twórczej działalności otrzymała całe mnóstwo wyróżnień za wycinanki, kierce, kwiaty i palmy.

Pani Czesława wielokrotnie reprezentowała Polskę na Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Belgii, Niemczech i Anglii. Wyjeżdżała też do Holandii, Szwecji i Turcji. Jest laureatką m.in nagrody im. Oskara Kolberga z 2000 roku. Otrzymała także Medal Pamiątkowy Pro Masovia i Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” za całokształt pracy twórczej.