Czarna kiszka ze Starych Litewnik

5 grudnia 2015 09:23
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: (83) 359 86 07 Renata i Zenon Hackiewiczowie

Dane adresowe:
Stare Litewniki, 08-221 Hołowczyce
N 22.92430 E 52.26465

Przysmak ze Starych Litewnik

Czarna kiszka od Hackiewiczów jest wyrabiana według rodzinnego przepisu. Jak każdy dobry producent Pan Zenon nie zdradza swojej receptury. Uchyla jednak rąbka tajemnicy – najpierw skórki do kiszki moczy w solance, potem przepuszcza wraz z tłustymi kawałkami mięsa przez maszynkę, skonstruowaną własnoręcznie z rosyjskiej dojarki dla krów. Kaszę gryczaną gotuje w tym samym wywarze, co głowiznę. Wszystkie składniki, czyli mięso, krew, kaszę, sól, pieprz i majeranek, miesza ręcznie, wkłada do naturalnych osłonek jelitowych, a następnie parzy w temperaturze ok. 80 °C.

Czarna kiszka ze Starych Litewnik jest produktem wytwarzanym od wielu pokoleń według praktykowanej tu receptury. Jeszcze do połowy lat 60. XX wieku była powszechnie przygotowywana w gospodarstwach wiejskich na własne potrzeby. Sporządzano ją po świniobiciu, które odbywało się przed różnymi uroczystościami rodzinnymi jak chrzciny, czy wesela, a także przed świętami czy odpustami. Niedawno uzyskała prawną ochronę - została wpisana na listę produktów tradycyjnych województwa mazowieckiego w kategorii „Produkty mięsne”. Wraz z innymi wyrobami ekologicznymi sprzedawana jest podczas lokalnych festynów i targów. Ponoć ta w wykonaniu rodziny Hackiewiczów jest najsmaczniejsza.

Państwo Renata i Zenon Hackiewiczowie ze Starych Litewnik prowadzą atestowane gospodarstwo ekologiczne. Kilkakrotnie w ciągu roku przerabiają mięso tuczników, które – jak zapewnia gospodarz - "są karmione karmą z własnego gospodarstwa". Oferują pełną gamę wyrobów masarskich, według starych, sprawdzonych przepisów. Wśród specjałów, które produkują, można wymienić kiełbasę i salceson w naturalnych osłonkach jelitowych, boczek faszerowany, małe szyneczki, balerony, polędwicę, pasztet, żeberka, wędzoną słoninę, smalec oraz ogórki kiszone. Sprzedają je indywidualnym klientom, najczęściej sąsiadom i przyjezdnym, ale biorą także udział w kiermaszach produktów ekologicznych i tradycyjnych (np. corocznie w Targach Rolniczych w Siedlcach, w drugą sobotę miesiąca w szkole w Otwocku, a w czwartą w Kościele Ojców Marianów na ulicy św. Bonifacego w Warszawie).

Przygotowują też „wiejskie stoły” na wesela i startują w konkursach kulinarnych.

Rodzina Hackiewiczów ma na swoim koncie liczne nagrody za prowadzenie gospodarstwa ekologicznego oraz za wytwarzane produkty i ich promocję.