Bożena Bochomulska

19 listopada 2015 14:29
Twórczyni w swojej pracowni

Dane kontaktowe:
Tel: 606 662 911
Adres e-mail: bozena102102@wp.pl

Dane adresowe:
06-420 Kadzidło
N 21.47113 E 53.23876

Mistrzyni kroju i szycia

Kiedy się spotkały, po prostu coś zagrało. Lubią swoje towarzystwo, dzięki czemu współpraca układa się doskonale. Pani Bożena może się poświęcić swojej twórczości i pozostać czynną w zawodzie krawcową. Jej dobrym duchem jest Pani Zofia Gadomska, która wyszywa kurpiowskie koszule i dzierga na szydełku wstawki do fartuchów.

Swego czasu Pani Zofia szukała kogoś, kto z przygotowaniem krawieckim wsparłby ją w tworzeniu kompletnych strojów regionalnych. I tak to się zaczęło. Dzięki temu szycie mogło stać się regularną pracą, bo stroje ludowe wśród miejscowych (i nie tylko) przeżywają obecnie swoisty renesans. Bycie na swoim i u siebie daje ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia, choć jeszcze nie tak dawno Pani Bożena zarabiała na życie w Niemczech, tęskniąc za krajem i Kurpiami. W swojej pracowni w Kadzidle czuje się po prostu wolna. Pracuje codziennie, ma też czas, by wyskoczyć na spacer, na grzyby, czy po owoce jałowca na psiwo kozicowe (piwo jałowcowe), chłonąć Kurpie całym sercem, ciałem, duszą i …podniebieniem. Gulasz grzybowy w jej wykonaniu to istny majstersztyk!

Pani Bożena dokłada wszelkich starań, by strój przez nią wykonany charakteryzował się jak najwyższą jakością i kunsztem. Szczególnie dba o dokładne odwzorowywanie poszczególnych elementów ubioru kurpiowskiego. Szyje stroje dla „miejscowych”, wśród których strój ludowy staje się na powrót obiektem pożądania - coraz więcej osób chce mieć ten oryginalny ubiór w swojej garderobie. Przygotowuje również, wg „nowej mody”, kurpiowskie stroje do chrztu, Pierwszej Komunii i bierzmowania. Wykonuje też poduszeczki i lalki w strojach regionalnych. Szyje stroje w różnych rozmiarach, również na zapas, bo zawsze może się pojawić pilne zamówienie. Z kolei jej teściowa, Pani Helena Bochomulska, dzierga na szydełku przepiękne chusty z wełny owczej lub miękkiej alpaki.

Pani Bożena współpracuje z Centrum Kultury Kurpiowskiej im ks. Mieczysława Mieszki w Kadzidle. Znaczna część garderoby zespołu folklorystycznego "Kurpianka - Cepelia” wyszła spod jej igły. Uczestniczy też w kiermaszach i okolicznych imprezach, traktując ten udział jako wspaniałą okazję do pokazania własnego dorobku. Jest laureatką nagrody Wójta Gminy Kadzidło „Śladami Kurpiów”. To jedna z młodszych uczestniczek naszego szlaku.