Barbara Wieczorek

1 grudnia 2015 13:00
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: (24) 277 62 67, 888 901 569

Dane adresowe:
09-540 Sanniki
N 19.88566 E 52.32596

Artystyczna wszechstronność

Wszystko, co wykonuje Pani Barbara Wieczorek, charakteryzuje się określonymi schematami działania i mnóstwem poświęconego na to czasu. Aby tkanina do wykonania kwiatów była odpowiednio sztywna, musi być wykrochmalona oraz wyprasowana. I tak np. z nylonu powstają maki, chabry, fiołki czy rumianki. Gobeliny wyszywa ściegiem krzyżykowym na bazie motywów z gotowych wzorów. Jeden gobelin w jej zwinnych dłoniach powstaje przez kilka miesięcy. Z kolei przy wytwarzaniu pająków najpierw wykonuje się stelaż, listewki są później owijane wełną, a do głównej konstrukcji podczepia się mniejsze elementy. Kolorystyka pająków Pani Barbary nawiązuje do stroju sannickiego - dominuje w nich pomarańcz, zieleń i czerwień. Oklejane bibułą pisanki są równie pracochłonne. Bibułkę trzeba skręcić w formę małych sznureczków, a następnie owija się nimi jajka i przykleja.

Pani Barbara pochodzi z rodziny, w której tradycje twórcze były bardzo żywe. Swego rzemiosła nauczyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Sannikach. Na początku, w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, wraz z mężem śpiewała w chórze ludowym, a w latach osiemdziesiątych zaczęła uczęszczać na różnego rodzaju warsztaty. Na zajęciach uczyła się wycinanki, wyszywania gobelinów, tworzenia kwiatów z bibuły i z materiału. Pierwsze warsztaty dotyczyły wyszywania, potem było tworzenie witraży, a w końcu wycinanek. Nawał obowiązków związanych z budową domu, a potem prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego, spowodował, iż państwo Wieczorkowie musieli zrezygnować z członkostwa w chórze. Jednak działania związane z agroturystyką pomogły pani Barbarze rozwinąć pasje twórcze.

Jest wszechstronną artystką ludową: wytwarza gobeliny, obrusy, serwetki, wycinanki, kwiaty z materiału i bibuły, pająki, witraże, pisanki wyklejane wycinanką sannicką bądź bibułą. Swoje produkty sprzedaje na różnych targach oraz kiermaszach. Początkowo, reklamując swoje gospodarstwo, sprzedawała produkty innych twórczyń ludowych. W pewnym momencie spróbowała zaoferować własne wytwory, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Dzięki swoim osiągnięciom Barbara Wieczorek uczestniczyła w wielu targach turystycznych, pokazach muzealnych, kiermaszach w Polsce i zagranicą: m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Holandii, USA. W Stanach Zjednoczonych nauczała wykonywania wycinanek oraz pająków, a jej warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Obecnie twórczyni nie wyszywa już na sprzedaż, bo zajmuje to zbyt wiele czasu, a ze względu na cenę wyrobów zainteresowanie nimi jest niewielkie. Na własne potrzeby wyrabia firanki z papieru i witraże, a na sprzedaż kwiaty z bibuły oraz z materiału, pająki, wycinaki i pisanki wyklejane bibułą lub wycinankami.