Andrzej Staśkiewicz

19 listopada 2015 10:52
Andrzej Staśkiewicz spogląda przez pudło rezonansowe instrumentu w trakcie realizacji

Dane kontaktowe:
Tel: 696 884 060
Strona www: http://biartek.nazwa.pl/kurpieart/
Adres e-mail: ast11@wp.pl

Dane adresowe:
07-420 Kadzidło
N 21.45781 E 53.23704

Kurp - artysta w 100 procentach

Podwórko Pana Andrzeja Staśkiewicza zajmuje duży zapas drewna, czekający na to, co wyczaruje z niego artysta - w małej bądź dużej formie. Każda jego rzeźba jest niezwykle dopracowana i autentycznie indywidualna. Jednak Pan Staśkiewicz to nie tylko rzeźbiarz, ale również twórca instrumentów. Wytwarza m.in.: liry, piszczałki … diabelskie skrzypce. Swoją pierwszą lirę zbudował w 2007 roku, po tym jak mu się ona… przyśniła. Jest również muzykiem, a przy tym wielkim kurpiowskim patriotą.

Pan Andrzej, rodowity Kurp, syn uznanej twórczyni Pani Marianny Staśkiewicz, miał po kim odziedziczyć zdolności artystyczne. Podobnie jak matka, jest także stuprocentowym samoukiem. Twórczością ludową zajmuje się od roku 2000. Jego ulubionym tematem rzeźbiarskim są postacie Chrystusa i świętych. Wśród rzeźb pięknie prezentują się: Chrystus Frasobliwy, Pasja, Madonny, św. Jan Nepomucen oraz anioły. Z przykładów twórczości świeckiej  można wymienić postacie Kurpiów, kukiełki, zwierzęta, ptaszki i kwiaty. Pan Staśkiewicz specjalizuje się zarówno w rzeźbie wielkogabarytowej, plenerowej, jak i w małych formach - od niewielkich sówek aż po duże kapliczki w kłodach z Chrystusem Frasobliwym czy „wielkich” Kurpiów. W każdej formie osiągnął poziom mistrzowski. Sam podkreśla, że w odróżnieniu od rzeźb jego autorstwa, w pracach niektórych rzeźbiarzy widać robotę „przemysłową”, bardziej rzemieślniczą, niż artystyczną.

Natomiast każde jego dzieło jest indywidualne i nosi niepowtarzalny charakter. Osoby zainteresowane mogą złożyć u Pana Andrzeja zamówienia na rzeźby, jak również na instrumenty muzyczne.  W ofercie znajdują się: skrzypce ludowe, liry korbowe, ligawki, bębny, skrzypce diabelskie, instrumenty perkusyjne, jak również „prostsze” flety i piszczałki. Warto zwrócić szczególną uwagę na te instrumenty. Nagradzano je licznymi  wyróżnieniami, kupowano je do zbiorów muzealnych. Wielokrotnie były prezentowane na imprezach, w szkołach, placówkach kultury oraz mediach, np. w Teleexpressie, ogólnopolskich i lokalnych gazetach, a także rozgłośniach radiowych.

Oprócz tworzenia rzeźb oraz instrumentów, Pan Staśkiewicz gra również na skrzypcach w „Kurpiowskiej Kapeli”. Zespół został założony w 2013 roku. Jego kierownikiem jest grający na harmonii pedałowej Ryszard Maniurski, zaś na bębenku przygrywa Paweł Majewski. Czasami towarzyszy im Apolonia Nowak. Zbierają się po to, żeby sobie pograć, aby „rozweselić dusze”. Lecz można ich usłyszeć czasami także podczas imprez, na targach, a nawet w galeriach handlowych.

Pan Andrzej ubolewa nad rozkwitem i masowością muzyki typu disco polo. Według niego pomniejsza ona zainteresowanie autentyczną muzyką ludową. Ma jednak nadzieję, że muzyka ta przetrwa dzięki ludziom „z miasta”, którzy zafascynowali się kulturą ludową i przyjeżdżają na wieś, organizując różne wydarzenia oraz bawiąc się na licznych imprezach, a tym samym ucząc się od najlepszych twórców ludowych. Stąd też wysnuwa teorię, iż „tradycja ludowa przetrwa w mieście i będzie przywieziona na wieś”.

Pan Staśkiewicz nie tylko uczestniczy w plenerach organizowanych na Kurpiach (Kadzidło, Myszyniec, Ostrołęka), lecz wyjeżdża również poza region. Spotkanie z nim zamienia się zawsze w wyjątkowe wydarzenie - nie szczędzi on serdecznych słów, gra na lirze lub skrzypcach, opowiada… Każdy temat jest dobry do spontanicznej, żywiołowej rozmowy, ale najlepsze są takie, które wydają się w tym kontekście najbliższe artyście, czyli: Kurpie, muzyka, rzeźba. Można rozmawiać z nim długo i wciąż mieć niedosyt…