Adam Szczepanik

19 listopada 2015 13:46
Adam Szczepanik przy pracy w warsztacie

Dane kontaktowe:
Tel: 22 755 76 03

Dane adresowe:
Wólka Grodziska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki
N 20.59913 E 52.10738

Sztuka bez podpowiadania

Rzeźbi scenki z życia wsi, postaci historyczne, świątki i zwierzęta, a przede wszystkim ptaki. Jego staranne i dopracowane dzieła często powstają spontanicznie, tak jak stojąca przy ulicy kapliczka, którą Pan Adam Szczepanik wykonał w dniu wyboru kardynała Wojtyły na papieża.

Duży wpływ na jego twórczą drogę miał ojciec – Ludwik Szczepanik, który rzeźbił prymitywne kamienne figurki. Postanowiłem go poprawić, zrobić coś przyjemniejszego dla oka – opowiada Pan Adam. W tym twórczym tandemie każdy z nich rzeźbił „po swojemu" i „swoje postacie". Ich pierwsza wspólna wystawa, na której prezentowali prace wykonane w drewnie i kamieniu, odbyła się w 1972 roku w garwolińskim domu kultury. Został wtedy dostrzeżony i wyróżniony w konkursie organizowanym przez Cepelię. Od tego momentu zaczęła się artystyczną przygoda pana Adama.

Do twórczości podchodzi w sposób niezwykle uczciwy. Nie powinno się oceniać pozytywnie tylko tego, co teraz jest modne, albo prymitywne i sztucznie nawiązujące do tradycji. Moim zdaniem prawdziwie ludowe jest to, co artysta w swojej świadomości uważa za najlepsze, co sam potrafi zrobić bez podpowiadania tych, którzy żyją z daleka od jego życia – twierdzi Pan Adam.

Materiałem do twórczej obróbki w jego rękach jest drewno, biały kamień (wydobyty z Wisły piaskowiec) oraz cement. Oprócz prac, które sprzedaje np. na kiermaszach sztuki ludowej, artysta wykonuje również unikatowe rzeźby na specjalne zamówienia.

Odrębną dziedziną twórczości Pana Adama jest budowanie ligawek i trąbit oraz gra na tych pasterskich instrumentach.

Jego rzeźby znajdują się w zbiorach muzealnych w Warszawie, Krakowie, Płocku oraz w Watykanie, a także w galeriach prywatnych w Polsce, Francji, Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Szwecji. Sporą ich kolekcję zgromadziło Muzeum Sztuki Ludowej w pobliskich Otrębusach.

Od 1989 roku Pan Adam jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Przez lata działalności brał udział w niezliczonych regionalnych i ogólnopolskich konkursach. Jest laureatem wielu z nich, a w ślad za licznymi wyróżnieniami otrzymał największe z nich - nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla sztuki ludowej.

Adam Szczepanik prowadzi również zajęcia z rzeźby, rysunku i malarstwa z dziećmi. Zaprasza serdecznie wszystkich zainteresowanych jego twórczością. Odwiedzających prosi o wcześniejsze powiadomienie telefoniczne.