Szopka betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnych

 „SZOPKA BETLEJEMSKA. DZIEŁO SZTUKI Z SUROWCÓW NATURALNYCH I WTÓRNYCH”

-KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Bywają różne. Jedne odznaczają się bogatym zdobnictwem, mnóstwem misternie wykonanych detali i ozdób, niezwykłą kolorystyką. Inne – zachwycają skromnością, prostotą i kunsztem wykonania. Piękne. Wymowne. Zachwycające… Szopki betlejemskie, bo o nich mowa, są jedną z form wyrażania tradycji Bożego Narodzenia.

Własnoręczne wykonanie szopki to doskonały pomysł na wkroczenie w magiczny czas Świąt a zarazem kultywowanie pięknej polskiej tradycji. Popularyzując tę ideę Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu już po raz czwarty ogłasza konkurs plastyczny pt. „Szopka betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnych”. Tegoroczna, IV edycja konkursu została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Jest to propozycja  adresowana do dzieci i młodzieży z regionu Mazowsza w wieku 6-16 lat. Przedmiotem konkursu jest wykonanie przestrzennej szopki betlejemskiej w jednej z dwóch kategorii: surowce naturalne: drewno, rośliny suszone (z wyjątkiem gatunków objętych ochroną), produkty spożywcze pochodzenia roślinnego, plastelina, glina, masa solna lub surowce wtórne: plastik, metal, karton, makulatura, szkło, korek, guma, folia aluminiowa, gałganki,  płyty CD itp. Szopka nie może być podświetlana, a jej wymiary nie mogą przekroczyć 50 cm x 50 cm x 50 cm.

Wykonaną własnoręcznie pracę należy dostarczyć osobiście lub przesłać za pośrednictwem poczty do MWM w Sierpcu – skansen (dział upowszechniania i promocji) do dnia 27 listopada br. Komisja Konkursowa powołana przez dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oceni prace i przyzna aż 24 nagrody rzeczowe. Wśród kryteriów oceny prac znajdą się: zgodność pracy z tematem konkursu, inwencja twórcza, pomysłowość, obór materiałów zgodny z Regulaminem konkursu, a także walory artystyczne pracy.

Wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystego otwarcia wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu”  – 12 grudnia 2015 r. w skansenie. Wszystkie zgłoszone do konkursu prace zostaną zaprezentowane w formie wystawy , pokonkursowej, którą będzie można zwiedzać na terenie Muzeum do końca lutego 2016 r.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu serdecznie zachęca do wspólnego kultywowania pięknej tradycji tworzenia szopek bożonarodzeniowych.

www.mwmskansen.pl

Regulamin konkursu pobierzesz tutaj.  

Załączniki