Konkurs dla uczniów szkół podstawowych „Tradycyjna ozdoba choinkowa”

Konkurs dla uczniów szkół podstawowych „Tradycyjna ozdoba choinkowa”

W poprzedzającym święta Bożego Narodzenia Adwencie panował niegdyś piękny, jednoczący domowników zwyczaj wspólnego wykonywania ozdób choinkowych: papierowych łańcuchów, siatek i koszyczków na bakalie, wisiorków, „jeżyków”, pajączków, gwiazdek, aniołków, baletnic i wielu innych. Zwyczaj przystrajania świątecznych choinek własnoręcznie wykonanymi zarówno przez dzieci, jak i dorosłych zabawkami był nieodłącznym elementem przygotowań świątecznych. Już od listopada gromadzono w domach, dostępne w sklepach już w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku, arkusze kolorowego papieru, barwne bibułki, pozłociste i srebrne tekturki, słomki, koraliki, skrawki włóczki, tekturowe, kolorowe szablony oraz oleodruki (twarzyczki aniołków, baletnic, Mikołaje itp.). Do ozdób choinkowych wykorzystywano również wydmuszki jaj. Doklejano im brody z waty i czapeczki z bibuły robiąc mikołaje i krasnoludki.

Choinkę zdobiły także wypiekane ciasteczka, pierniki, jabłka, orzechy i cukierki. W ubogich domach zastępowano je owijanymi w kolorowy papier kawałeczkami drewna. Powieszona na czubku drzewa gwiazda cała owinięta była sreberkiem.

Najbardziej tradycyjną i do tego wyłącznie polską ozdobą choinkową, występującą jeszcze w początkach XX wieku na prawie całym terenie kraju, z wyjątkiem regionów północnych i północno – zachodnich, były ozdoby z opłatka. Najpierw pojawiły się prawdopodobnie na dworach szlacheckich (podobnie jak sam opłatek i obyczaj łamania się nim). W izbach chłopskich ozdoby z opłatka zaczęły być obecne od pierwszej połowy XIX wieku. Odznaczające się wielką różnorodnością form ozdoby z opłatka dawały w efekcie wyszukane kompozycje. Wśród nich wyróżnić można płaszczyznowe wycinanki, takie jak: trójkąciki, gwiazdki, krzyżyki, kompozycje w formie rozet i gwiazd wyklejanych z różnych elementów, a także formy przestrzenne zwane „światami” lub „wilijkami”. Są to kule, konstrukcje złożone z kul i półkul, rzadziej elipsy, walce i inne. Wyjątkowość opłatkowych ozdób choinkowych polegała nie tylko na ich szczególnych walorach dekoracyjnych. Wierzono, że sprowadzają one na dom błogosławieństwo, chronią od chorób i wszelkiego zła ludzi i ich dobytek. Dlatego też starano się, by  wisiały one w chałupie przez cały rok.

Organizatorem konkursu jest Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, www.muzeum-radom.pl Szczegółowe informacje dostępne pod numerem tel.: (048) 332 92 81  wew. 40.

Regulamin konkursu i karta zgłoszenia pobierzesz tutaj.

Załączniki