Kulinaria

O potrawach wigilijnych na Mazowszu

Boże Narodzenie to święta jedyne w swoim rodzaju. Większość z nas kojarzy je z ciepłem domu rodzinnego, upominkami, choinką i wieczerzą. Właśnie tak, wieczerza jest istotnym elementem wieczoru wigilijnego. To wokół stołu zasiadają domownicy, modlą się przed uroczystą kolacją, składają życzenia.

O potrawach wielkanocnych na Mazowszu

Po czterdziestodniowym okresie ścisłego postu, surowo przestrzeganego przez mieszkańców dawnego Mazowsza, nadchodziły dni ucztowania Był to szczególny czas nie tylko w wymiarze religijnym, ale też kulinarnym.

Tradycyjne potrawy kurpiowskie

Menu Kurpiów zmieniało się wraz ze zmianą trybu życia. Pierwszych osadników karmiła Puszcza. Spożywano wówczas mięso z upolowanej zwierzyny i ptactwa, ryby oraz miód z barci leśnych. Dietę uzupełniały owoce leśne: jagody, maliny oraz zioła.

Pożywienie codzienne na Mazowszu Płockim

Częstokroć żyjemy w przekonaniu, iż nasi przodkowie odżywiali się zdrowo, optymalnie, żyli zgodnie z rytmem natury, a tym samym wzrastali w zdrowiu i sytości. Jest to opinia błędna, wynikająca z nieznajomości tematu.

Kulinaria i kuchnia wedle Oskara Kolberga

Jedzenie od pewnego czasu budzi ogromne zainteresowanie. Ta podstawowa potrzeba człowieka stała się przemysłem, rozrywką, podstawą relacji międzyludzkich. Kiedy w pierwszych monografiach regionalnych wspomniano o jedzeniu autochtonów, czyniono to w kontekście zdziwienia, czasem nawet zszokowania.

Dziedzictwo kulinarne Mazowsza

Nie ma jednego, sztandarowego mazowieckiego produktu kulinarnego. Jest ich wiele - dzięki temu można docenić niezwykłą obfitość i różnorodność dziedzictwa tego regionu w dziedzinie kulinariów. W obrębie obecnego województwa mazowieckiego znajdują się ziemie o odmiennych tradycjach, nie tylko kulinarnych - to krainy o zróżnicowanym kolorycie, spadkobierczynie bogatej lokalnej tożsamości.

6 z 6